Szkło jako materiał konstrukcyjny

Szkło, mimo tego, że znane jest od ponad trzech tysięcy lat, dopiero od niedawna – od kilku ostatnich dekad wykorzystywane jest jako materiał konstrukcyjny. Początkowo wykorzystywano je do wypełniania ram okiennych, tafle szklane stosowano również do budowy elewacji (głównie wysokich budowli) i fasad budynków. Jednak obecnie zauważyć można, że szkło stało się budulcem do wykonywania elementów konstrukcyjnych ponieważ, poza własnym ciężarem i wiatrem może przetrwać obciążenie śniegiem oraz inne oddziaływania eksploatacyjne, takie jak np.: ściany szklane, drzwi szklane, szklane ściany działowe czy balustrady szklane samonośne. Szkło wykorzystywane jest również coraz częściej jako element aranżacji wnętrz, jako między innymi szklane panele kuchenne czy kabiny prysznicowe na wymiar.
Wytrzymałość i trwałość
Szkło z jednej strony może wydawać się niezwykle wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym, z drugiej jednak pod wpływem nawet niewielkiej rysy może bardzo szybko rozpaść się na drobne kawałki. Na jego kruchość i wrażliwość technolodzy znaleźli jednak skuteczny sposób. Obróbka termiczna znacznie wzmocnić może ten, z pozoru kruchy materiał. Obecnie możemy wyróżnić szkło hartowane, które jest wielokrotnie bardziej wytrzymałe od szkła „zwykłego”. Wzmocnione jest także szkło laminowane – często wykorzystywane jako panele podłogowe i szklane słupy oraz szkło zespolone. Szkło tego typu jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne.
Transparentność
Poza trwałością i wytrzymałością szkło charakteryzuje się także transparentnością. Szklane elementy konstrukcyjne, takie jak szklane ściany działowe czy drzwi szklane przesuwne nadają przestrzeniom lekkości, rozświetlając je i podnosząc ich komfort, a przede wszystkim optycznie je powiększając. Dla niektórych jednak tego typu elementy mogą powodować poczucie braku prywatności. Problem ten można łatwo rozwiązać przez zastosowanie szkła matowego lub barwionego.
Bezpieczeństwo
Szkło jako materiał konstrukcyjny jest również bardzo praktyczne i bezpieczne – jego odporność na uderzenia sprawia, że niestraszne mu stłuczenia i pęknięcia, z powodzeniem znosi także wilgoć oraz wysokie temperatury.
Szereg zastosowań
Szkło to materiał, który stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne, może bowiem znaleźć zastosowanie w niemal każdym wnętrzu, nierzadko podnosząc jego funkcjonalność, wprowadzając do niego światło, a także estetyczny wygląd i niepowtarzalny charakter. Dzięki swojej wytrzymałości i solidności szkło nadaje się jako materiał na schody, szklany ściany działowe, ekrany czy balustrady szklane samonośne. Szkło z powodzeniem wykorzystywane może być również jako konstrukcja kabin prysznicowych, mogą powstawać z niego także szklane panele kuchenne czy zabudowy szklane.
Szkło jako materiał konstrukcyjny to niezwykle innowacyjne i atrakcyjne rozwiązanie w przestrzeni mieszkalnej, handlowej czy biurowej, które zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Na wzrastającą popularność tego surowca ma wpływ także jego wytrzymałość, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.